Zwykłe zapalenie mieszków włosowych brody

Ta postać zapalenia mieszków włosowych nazywana jest również figówką lub zapaleniem mieszków włosowych zarostu. Jest to najbardziej popularny rodzaj zwykłego zapalenia mieszków włosowych. Typowa lokalizacja zmian skórnych obejmuje brodę oraz boczne części szyi. Choroba ma cięższy przebieg u mężczyzn noszących często koszule z ciasnym kołnierzykiem – tarcie materiału o podrażnioną i zainfekowaną bakteriami skórę dodatkowo nasila objawy. Wykwity skórne mają postać czerwonych grudek, przebitych włosem wyrastającym z zainfekowanego mieszka, charakterystyczna jest również obecność zmian na górnej wardze, tworzących zgrupowania grudek na zaczerwienionej skórze. Obecność zmian na skórze sprawia duży problem podczas golenia skóry, któremu towarzyszy ból i pieczenie. Leczenie zwykłego zapalenia mieszków włosowych brody obejmuje stosowanie działających miejscowo płynów odkażających. Zaleca się również zaniechanie procesów epilacji w trakcie trwania choroby – usuwanie włosów z zainfekowanego fragmentu skóry nasila procesy zapalne.

Wypryskowe zapalenie mieszków włosowych brody

Wypryskowe zapalenie mieszków włosowych brody jest chorobą trudną do leczenia, a polegającą na współwystępowaniu zapalenia skóry oraz zapalenia mieszków włosowych w okolicach brody. Chorobę tę można często spotkać u mężczyzn cierpiących na atopowe zapalenie skóry. Zainfekowana powierzchnia skóry pokryta jest zasychającą wydzieliną o żółtawej barwie, często powstają nadżerki. Leczenie tego typu zmian powinno obejmować eliminację zarówno zapalenia skóry, jak i infekcji mieszków włosowych.

Wypryskowe zapalenie mieszków włosowych przedsionka nosa

Choroba polega na zainfekowaniu przez gronkowce mieszków włosowych znajdujących się w przedsionku nosa. Charakterystycznym objawem jest ból nosa oraz obecność sprawiających ból grudek w okolicach nozdrzy. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków, obejmujących swym spektrum działania gronkowce oraz aplikacji donosowej maści, zawierającej miejscowo działające substancje czynne.

Problemem w całkowitej eliminacji przyczyn występowania zapalenia mieszków włosowych jest fakt, że w rozwoju tej choroby uczestniczą nie tylko patogenne bakterie, ale i czynniki miejscowe, takie jak podrażnienia na skutek golenia skóry, otarcia spowodowane przez ubranie lub niewystarczającą dbałość o higienę. Z tego powodu zapalenie mieszków włosowych jest w większości przypadków chorobą nawracającą oraz przewlekłą.