Zapalenie mieszków włosowych

Mieszek włosowy to rodzaj kanalika w strukturze skóry, z której wyrasta włos. Dno mieszka włosowego jest unerwione i ukrwione – jest w nim zlokalizowana brodawka włosowa, dająca początek komórkom budującym włos. W mieszkach włosowych znajdują ujście przewody gruczołów łojowych, których zadaniem jest produkcja łoju. Wydzielina ta tworzy na powierzchni skóry rodzaj ochronnego płaszcza, chroniącego przed podrażnieniami. Ze względu na fakt, że mieszki włosowe są odrębną od skóry strukturą, o odmiennych właściwościach mikrośrodowiskowych, różnią się składem mikroflory ją zasiedlającej. Zapalenie mieszków włosowych to częsty efekt depilacji lub golenia skóry, aczkolwiek istnieje szereg przyczyn wywołujących to schorzenie.

Przyczyny zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych może mieć charakter infekcyjny lub nieinfekcyjny. Infekcyjne zapalenie mieszków włosowych jest wywoływane przez różnego rodzaju patogeny bakteryjne, wirusowe i grzybicze, które wnikają do mieszka, mnożą się w nim i prowadzą do powstania zmian chorobowych na drodze odpowiedzi immunologicznej organizmu. Zmiany nieinfekcyjne powstają na skutek nadmiernego drażnienia skóry, np. przez pocieranie przez zbyt dopasowane ubranie; przyczyna może też leżeć w skłonności do nadmiernego pocenia się, co powoduje macerację skóry i zwiększoną podatność na podrażnienia.

Część leków, takich jak na przykład glikokortykosteroidy, a także kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry oraz związki chemiczne o działaniu miejscowym (węglowodory wchodzące w skład oleju i smoły) również przyczyniają się do występowania zapalenia mieszków włosowych. Choroba ta może być efektem nadmiernej ekspozycji skóry na działanie słońca – wówczas mówi się o popromiennym zapaleniu mieszków włosowych.

Istnieją choroby predysponujące do częstszego zapadania na zapalenie mieszków włosowych. Zalicza się do nich cukrzyca oraz wszelkie choroby obniżające odporność chorego, np. AIDS.
Zapalenie mieszków włosowych objawia się występowaniem wykwitów skórnych, które mogą być wypełnione płynem surowiczym lub ropą. Krostki mogą tworzyć skupiska, zdarza się też, że powodują ból lub świąd. Typowa lokalizacja zmian to skóra głowy, twarz, szyja, pachy, pośladki i okolice łonowe. Zmiany skórne nie występują na powierzchni stóp i dłoni, ze względu na to, że skóra je pokrywająca pozbawiona jest mieszków włosowych.