Pytania i odpowiedzi

 • Jakie są przyczyny zapalenia mieszków włosowych?

  Zapalenie mieszków włosowych dzielimy na infekcyjne i nieinfekcyjne. Infekcyjne zapalenie mieszków włosowych, jak sama nazwa wskazuje, powstaje w wyniku działania patogenów: grzybów, wirusów lub bakterii, które przedostają się do mieszka i poprzez szybkie rozmnażanie powodują odpowiedź immunologiczną organizmu. Nieinfekcyjne zapalenie mieszków włosowych to natomiast efekt pocierania i innego drażnienia skóry. Zwłaszcza u osób, które nadmiernie się pocą. Chorobę mogą także powodować niektóre leki: glikokortykosteroidy, kosmetyki do pielęgnacji skóry. Rozwojowi schorzenia sprzyja też nadmierna ekspozycja na słońce.

 • Jak objawia się zapalenie mieszków włosowych?

  Podstawowy objaw to wykwity skórne, które wypełnione są ropą lub płynem surowiczym. Wykwity występują w grupach i nierzadko są bolesne i swędzące. Najczęściej spotkamy je na skórze głowy, twarzy, szyi, pachach, pośladkach oraz w okolicach łonowych.

 • Co powoduje mechaniczne zapalenie mieszków włosowych?

  Mechaniczne zapalenie mieszków włosowych to efekt regularnego drażnienia skóry np. poprzez pocieranie, albo próby usunięcia zmian zapalnych we własnym zakresie.

 • Jak leczy się powierzchowne zapalenie mieszków włosowych?

  Leczenie powierzchownego zapalenia mieszków włosowych może być miejscowe lub ogólne. Niezależnie od tego, która z form zostanie wybrana, należy zwrócić baczną uwagę na higienę, by infekcja nie przeniosła się na inne części ciała. Z reguły nie jest konieczne leczenie ogólne antybiotykami na gronkowce. W większości przypadków zupełnie wystarczające jest zastosowanie okładu z antybiotykiem, który wysuszy zmiany i zdezynfekuje skórę.

 • Jakie są objawy zwykłego zapalenia mieszków włosowych?

  Zwykłe zapalenie mieszków włosowych objawia się przede wszystkim pojawieniem się krost z ropą. Najczęściej pojawia się ono na skórze głowy, najczęściej u mężczyzn. Kobiety mają zwykłe zapalenie mieszków włosowych rzadziej, a ponadto ogranicza się ono np. do przedniej części podudzi. Niekiedy do objawów miejscowych dochodzą też ogólne, w postaci gorączki, bólu i powiększonych węzłów chłonnych.

 • Co to jest figówka?

  Zapalenie mieszków włosowych zarostu nazywane jest figówką. To jeden z rodzajów zwykłego zapalenia mieszków włosowych i zdecydowanie najczęściej występujący. Dotyczy brody i bocznych części szyi. Zapalenie jest znacznie cięższe u mężczyzn, którzy noszą koszule z ciasnym kołnierzykiem, bo materiał drażniący zainfekowaną skórę intensyfikuje objawy oraz pozwala na rozprzestrzenianie się zakażenia.

  Figówka objawia się w postaci czerwonych grudek, przebitych włosem wyrastającym z zainfekowanego mieszka. Zmiany pojawiają się także na górnej wardze, gdzie występują zgrupowania grudek na zaczerwienionej skórze. Powoduje to duże kłopoty podczas golenia zarostu, co jest bolesne i często wręcz niemożliwe ze względu na dolegliwości. Zaleca się więc stosowanie płynów odkażających i zaniechanie golenia podczas choroby, bo usuwanie włosów z zainfekowanego fragmentu skóry nasila procesy zapalne.