Najczęstsze postaci zapalenia mieszków włosowych

Różne postaci zapalenia mieszków włosowych można przyporządkować do jednej z czterech kategorii – bakteryjne, zapalne, mechaniczne i chemiczne. Zapalenie bakteryjne wywoływane jest przez patogenne bakterie, które dostają się do mieszka włosowego i wywołują zmiany chorobowe. Zmiany określane jako zapalne, to choroba, która rozprzestrzenia się wzdłuż powierzchni skóry, często prowadząc do całkowitego zniszczenia mieszka włosowego. Mechaniczne zapalenie mieszków włosowych jest wywołane przez uporczywe drażnienie skóry lub próby samodzielnego usuwania zmian zapalnych. Zmiany, których pochodzenie określane jest jako chemiczne, wywoływane są przez kontakt skóry z substancjami wchodzącymi w skład olejów, pochodnych halogenowych oraz niektórych leków, np. kortykosteroidów.

Cechy charakteryzujące zmiany skórne jako objaw zapalenia mieszków włosowych

Zmiany pojawiające się na skórze, jako objaw zapalenia mieszków włosowych, charakteryzują się występowaniem kilkunastu typowych cech. Najważniejsze z nich to obecność drobnych pęcherzyków o napiętej powierzchni, wypełnionych ropą, bądź płynem surowiczym, a także obecność wokół zmiany obwódki o charakterystycznym, jaskrawoczerwonym zabarwieniu. Bardzo często w centrum zmiany zapalnej widoczny jest pojedynczy włos, wyrastający z mieszka włosowego. Bardzo typowa jest lokalizacja zmian skórnych – tworzą się one w obrębie twarzy, owłosionej skóry głowy, pośladków oraz okolic genitaliów. Nie spotyka się ich na dłoniach oraz stopach. Zmiany zazwyczaj nie są bolesne, po ustąpieniu nie pozostawiają blizn na skórze. Jeżeli osoba, u której wystąpiło zapalenie mieszków włosowych, cierpi jednocześnie na choroby obniżające odporność, można spodziewać się wystąpienia dodatkowo objawów ogólnych infekcji, takich jak ogólne osłabienie i podwyższona temperatura ciała.

Rodzaje bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych, wywoływane przez patogenne bakterie, jest jedną z najczęstszych postaci tego schorzenia. W zależności od wywołującego zmiany patogenu, wyglądu zmian i ich lokalizacji, można wyróżnić kilka typów bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych. Najpopularniejsze to powierzchowne zapalenie mieszków włosowych oraz zwykłe zapalenie mieszków włosowych. W obrębie każdego z wymienionych typów choroby można wyróżnić kilka podrodzajów.