Niesztowica- pierwsze objawy

Objawem pierwotnym niesztowicy jest duża krosta na rumieniowym podłożu, przypominająca liszajca. Wykwity najczęściej lokalizują się na podudziach.

 

Niesztowica – etiologia, patogeneza, epidemiologia

 

Niesztowica, po raz pierwszy została opisana przez Stokesa w 1807 roku. W okresie I wojny światowej była powszechnie występującym schorzeniem wśród żołnierzy, a w języku niemieckim znany jest synonim schorzenia – „wrzód okopowy”. Przyczyną choroby są paciorkowce grupy A lub gronkowiec złocisty. Bakterie dostają się do skóry poprzez mikrouszkodzenia. Czynnikami predysponującymi zakażenie są: świerzb, inne zakażenia pasożytniczymi stawonogami, ospa wietrzna, atopowe zapalenie skóry oraz przewlekła niewydolność żylna.

 

– Niesztowica najczęściej dotyka dzieci ze stref tropikalnych, zakażenie obserwuje się też u osób wracających z egzotycznych wakacji. Niedostateczne przestrzeganie higieny jest przyczyną zachorowań na niesztowicę wśród bezdomnych. Poza strefami tropikalnymi znacznie częściej chorują osoby o obniżonej odporności oraz osoby wycieńczone – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z renomowanej Clinica Dermatologica w Gdańsku. 

    

Niesztowica – objawy towarzyszące chorobie

 

Objawom skórnym towarzyszy często zapalenie naczyń chłonnych i powiększenie węzłów. Wykwity skórne goją się z pozostawieniem blizny. Niewłaściwie leczona niesztowica charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, a z kolei wtórnym powikłaniem choroby może być kłębuszkowe zapalenie nerek.

 

Niesztowica – leczenie

 

Niesztowicę leczy się miejscowo oraz ogólnie. W leczeniu ogólnym stosuje się cefalosporyny oraz penicyliny oporne na pencylinazę. Terapia miejscowa ma kluczowe znaczenie, gdyż służy dezynfekcji zmian oraz oczyszczaniu ich z treści ropnej i tkanek martwiczych. Stosowane są  okłady z jodyny powidonowej czy chloroheksydyny. W przypadku głębokich zmian na podudziach zaleca się stosowanie pończoch uciskowych. Zmiany pokryte strupem pozostawia się do samoistnego wygojenia.

 

Sprawdź też:

Promienica – czynniki chorobotwórcze

Promienica należy do chorób wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie, a ściślej przez bakterię A.israelii….

Czytaj artykuł

Niesztowica- pierwsze objawy

Objawem pierwotnym niesztowicy jest duża krosta na rumieniowym podłożu, przypominająca liszajca. Wykwity najczęściej…

Czytaj artykuł

Czyrak – co to jest?

Czyrak to powszechnie występująca choroba skóry, będąca cięższym przypadkiem zapalenia mieszka włosowego. Wywołują…

Czytaj artykuł